محمدرضا محمدزاده
ویروس کرونا

ویروس کرونا رو بهتر بشناسیم – راه پیشگیری و درمان کرونا

متاسفانه چند وقتی هست ایران درگیر ویروسی جدید بنام کرونا شده است. برای این ویروس در حال حاضر درمان قطعی پیدا نشده و تمام کشورهای دنیا درحال آزمایش بر روی ویروس هستند. پیشگیری کرونا در حال حاضر تنها راه مقابله با این ویروس هست.

ویروس فقط برای انسان خطرناک نیست و هر جانداری به وسیله ویروس می‌تواند آلوده شود. معمولا به ویروس‌های بیماری زا پاتوژن هم گفته می‌شود.

در این مقاله قصد داریم در مورد تعریف کلی از ویروس‌ها و ویژگی هاشون صحبت کنیم. همینطور درمورد تاریخچه ویروس کرونا و راه‌های درمان و پیشگیری اون نکاتی رو بگیم.

با من در این مقاله همراه باشید.

کروناویروس ۲۰۱۹
 

ویروس ها را بهتر بشناسیم

در خصوص ویروس‌ها ما دو دسته دانشمند در جهان داریم. دسته اول اعتقاد دارن ویروس‌ها زنده هستند ولی دسته دوم ویروس‌ها رو غیر زنده حساب می‌کنند.

 

ویروس ها

ویروس‌ها به تنهایی توانایی تولید‌مثل و تکثیر ندارن و معمولاً توسط سلول‌های میزبان تکثیر می‌شوند. به همین خاطر ویروس‌ها، انگل‌های داخل سلولی حساب می‌شوند.

همیشه ویروس‌ها بیماری‌زا نیستن و ما ویروس‌ها و باکتری‌های مفیدی هم داریم. درون بدن ما ویروس‌ها و باکتری‌هایی زندگی می‌کنند که  همزیست کنندگان گفته می‌شوند. این همزیست کنندگان کمک می‌کنند که بدن در برابر عفونت‌های سخت‌تر در امان باشد.

ویروس‌ها در همه جا وجود دارد و بیشترشان توسط بدن مهار می‌شوند و بدن آنها را دفع می‌کند. از انواع ویروس‌های انسانی می‌توانیم به سرماخوردگی، آنفولانزا، آبله مرغان، تبخال، ایدز، ابولا، سارس و مرس اشاره کنیم.

ویروس از چه چیزی ساخته شده

ویروس‌ها یا ویرون‌ها (Virion) بطور کل از سه بخش تشکیل شده:

بخش اول= نوکلئیک اسید یا همان ژن‌های اطلاعاتی DNA یا RNA ویروس.

بخش دوم= یک پوشش از جنس پروتئین برای حفاظت از ژن ویروس‌ها که  کپسید می‌گویند.

بخش سوم= غشایی از جنس لیپید که در برخی ویروس‌ها وجود دارد.

 

کروناویروس ۲۰۱۹

 

ویروس ها چقدر بزرگن

ویروس‌ها قطری به اندازه ۱۰ تا ۴۰۰ نانومتر دارند و نقریباً بزرگ‌ترین ویروس اندازه کوچکترین باکتری است. اغلب ویروس‌ها را با میکروسکوپ نوری نمی‌توان دید و باید از میکروسکوپ با دقت بیشتر استفاده کرد.

کرونا ویروس چیه

ویروس‌های کرونا به خاطر شکل تاج مانندی که دارن به این نام معروف هستند. پس ویروس کرونا فقط یک ویروس نیست. بلکه ویروس کرونا یک دسته از ویروس هاست و می‌تواند در حیوانات و انسان مشترک باشد.

این ویروس جدید ساختار پیشرفته‌ای از ویروس‌های هم خانواده خودش هست. به همین علت اسم اصلی اون رو کرونا ویروس ۲۰۱۹ گذاشتن که معروف شده به کرونا.

 

 

کروناویروس ۲۰۱۹

تاریخچه ویروس کرونا

این ویروس برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ از کشوری نامشخص پیدا شد. در سال ۲۰۰۳ سندروم حاد تنفسی یا سارس از جنوب چین شروع شد. علت شیوه سارس خوردن گربه‌های زبّاد بود. این عفونت از خفاش‌ها به گربه‌ها سرایت کرده بود.

 

گربه زباد

در سال ۲۰۱۲ ویروس مرس یا سندروم تنفسی خاورمیانه در کشور عربستان شروع شد. و به تدریخ خاورمیانه و آفریقا و آیسا و اروپا درگیر ویروس مرس شدن. علت شیوع ویروس دست زدن به شتر و استفاده از شیر و گوشت اون بود.

در اوایل ۲۰۲۰ ویروس جدیدی به نام کرونای ۲۰۱۹ شناسایی شد، این ویروس از شهر ووهان چین شایع شد. این ویروس طی بررسی‌های انجام شده از دو نوع مار در چین شایع شده. مار کریت (many-banded krait) و کبرای چینی (ناجا آترا).

علائم ویروس کرونا

ویروس کرونا مثل بقیه ویروس‌ها از طریق افراد و سطوح مختلف مثل میز و دستگره و همینطور هوا منتقل می‌شود.

علائم این اصلی این ویروس تب، سرفه، نفس تنگی است. در موارد جدی‌تر باعث مشکلات گوارشی و اسهال و نارسایی کلیه می‌شود.

افرادی که سن بالا، سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری قلبی دارن بیشتر تحت تاثیر این ویروس قرار می‌گیرن.

علائم ویروس سرما خوردگی شبیه عائم کروناست پس تشخیص این دو مقداری سخت هست.

راه های پیشگیری و مقابله با ویروس

در حال حاضر واکسن یا دارویی برای درمان کرونا وجود نداره. پس بهترین راه برای پیشگیری رعایت مواردی ساده اما بسیار مهم هست:

الف) رعایت بهداشت فردی.

ب) شستن و ضد عفونی کردن دست‌ها در طول روز.

پ) دست نزدن به چشم و دهان و بینی.

ت) فاصله خود را با افراد رعایت کرده و حدالامکان به چیزی دست نزنید.

ث)در هنگام سرفه یا عطسه جلوی دهان خود را بپوشانید.

ج)از ماسک و دستکش استفاده کنید.

چ) از نزدیک شدن به افراد الوده خود داری کنید.

ح)استفاده غذا‌های مناسب و پختنی که باعث افزایش سیستم ایمنی بدن بشه.

خ) استراحت کامل و نوشیدن مایعات وخوردن میوه.

 

مراحل شستن دست

شما میتونید هر سوالی در رابطه با این مقاله دارید در اینجا به اشتراک بزارید. من همیشه پاسخگوی سوالاتتون هستم.

 

 

1 دیدگاه

پاسخی بنویسید

تماس با من